Laravel Nedir? Basit Anlatım

Çoğu yazılımcı Laravel’i duymuştur. Belki öğrenmeyi düşündün, ama nereden başlayacağını bilmediğinden dolayı öğrenmedin.Bu yazıda Laravel’in sıkça sorulan soruların cevabını göreceksiniz.

Laravel Nedir?

Laravel , yerleşik özellikler aracılığıyla web uygulamaları geliştirmeyi daha kolay ve daha hızlı hale getirmek için tasarlanmış açık kaynaklı bir PHP çerçevesidir. Bu özellikler, Laravel’i web geliştiricileri tarafından bu kadar yaygın olarak kullanılmasını sağlayan şeyin bir parçasıdır:

  • Bağımlılık yönetimine sahip modüler bir paketleme sistemi. Bu, sıfırdan yazmadan Laravel uygulamanıza kolayca işlevsellik ekleyebileceğiniz anlamına gelir. Rutin olarak kullandığınız kodlar için kendi paketlerinizi oluşturabilir veya Composer üzerinden kullanıma hazır paketleri kurabilirsiniz.
  • Eksiksiz bir kimlik doğrulama sistemi (Kullanıcı giriş, kayıt, şifre sıfırlama vs.)
  • Nesne-ilişkisel haritalama. Laravel’e dahil olan Eloquent ORM, daha kolay veri erişimi ve manipülasyonu için veritabanı tablolarını sınıflar olarak sunar.
  • Düzinelerce önceden oluşturulmuş komutla (Artisan) birlikte gelen bir komut satırı arabirimi (CLI).
  • Otomatik test. Otomatik testler, Laravel’in ayrılmaz bir parçası olarak sağlanır.
  • Taşınabilir, sanal bir geliştirme ortamı. Homestead, geliştiricilere Laravel’i kutudan çıkar çıkmaz geliştirmek için gerekli tüm araçları sağlar.

Laravel Frontend mi yoksa Backend mi?

Frontend, backend ve full stack developer’ı bilmiyorsanız sitemizdeki yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Laravel, Backend’dir. Laravel, sunucu taraflı bir PHP çerçevesidir; bununla full stack uygulamalar oluşturabilirsiniz, yani kullanıcı hesapları, dışa aktarma, sipariş yönetimi vb. gibi tipik olarak arka uç gerektiren özelliklere sahip uygulamalar. Yani, Laravel ile frontend ve backend projeleri geliştirebilirsiniz.

Laravel’de MVC nedir?

MVC terimin hakkında bilginiz yok sitemizdeki yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

MVC (Model-View-Controller) , bir uygulamayı üç temel parçaya bölmek için kullanılan bir mimari modeldir: veri (Model), verileri görüntülemek ve değiştirmek için bir arayüz (View) ve veriler üzerinde gerçekleştirilebilecek işlemler (Controller) .

Bir uygulamayı yapılandırmanın bu yolu, işleri mantıksal alanlara ayırdığı için kullanışlıdır. Bu, kodunuzu daha düzenli, daha az kırılgan ve hata ayıklamayı kolaylaştırır. Laravel, tasarımının bir parçası olarak MVC mimarisini uygular.

PHP Öğrenmeden Laravel Öğrenebilir miyim?

Laravel özünde PHP’dir, bu nedenle PHP’yi iyi anlamadan Laravel öğrenmek çok verimli değildir. Ek işlevler yaratamayacaksınız ve çerçevenin bir parçası olarak tamamen Laravel’in gönderdiği işlevlere bağımlı olacaksınız. Sonuç olarak, başlık altında neler olup bittiğini anlamak ve Laravel’i tam potansiyeliyle kullanmak için PHP ve OOP kavramlarına ihtiyacınız var.

Laravel’i Öğrenmek Kolay mı?

PHP’yi bilmiyorsanız ve nereden başlayacağınızı öğrenmek istiyorsanız sitemizdeki yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

PHP’yi biliyorsanız, Laravel’in kısa zamanda öğrenime sahip olduğu kabul edilir.

0 0 vote
Puanla
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments