JavaScript VS jQuery! Arasındaki Fark

Bu makale esas olarak web geliştirmede yeni olan geliştiriciler içindir. Kariyerine başlayan insanlar genellikle şu soruyu sorarlar;

  • JavaScript varken neden jQuery kullanalım?
  • JavaScript ile jQuery arasındaki fark nedir?
  • İleride jQuery, JavaScript’in yerini mi alacak?
  • JavaScript mi yoksa jQuery mi daha iyidir?

Bu tarz soruların cevaplarını bu yazıda çok net bir şekilde alacaksınız.

İlk olarak JavaScript ve jQuery’in ne olduğunu inceleyelim.

JavaScript Nedir?

JavaScript (JS) dinamik bir programlama dilidir. Yorumlanan bir dildir. Adındaki benzerlik dışında Java programlama dili ile ilgisi yok. JavaScript bir betik dilidir.

Kullanım olarak en çok UI (hareketli nesneler, ekrandaki gösterişli öğeler gibi), kullanıcı etkileşimleri (istemci tarafı doğrulama, açılır pencere gösterme vb.) ve kullanıcıya görüntülenen belge içeriğini kontrol etmek için kullanılır.

Örneğin, bir butonun olduğunu düşünün, butona tıklanınca sayfanın arka planı değişiyor.

jQuery Nedir?

jQuery’in web sitesindeki tanımı “jQuery, hızlı web geliştirme için HTML belgesi geçişini, olay işlemeyi, animasyonu ve Ajax etkileşimlerini basitleştiren hızlı ve özlü bir JavaScript Kitaplığıdır” olarak tanımlar. jQuery bir programlama dili değil, platformlar arası bir JavaScript kitaplığıdır.

Birçok başka JavaScript kitaplığı vardır ve jQuery bunlar arasında en popüler olanlardan biridir.

jQuery, hızlı, zengin özelliklere sahip bir JavaScript kitaplığıdır. Programcıların ortak kullanıcı arayüzü oluşturmasına yardımcı olmak ve tarayıcı uyumluluğu sorunlarıyla daha kolay ilgilenmek için oluşturulmuştur.

jQuery aslında JavaScript’ten başka bir şey değildir. jQuery’de yazdığınız tüm kodlar dahili olarak JavaScript’e dönüştürülür. jQuery kullanılarak yazılan bir kod satırı, JavaScript kullanılarak yazılan birçok kod satırına eşit olabilir, bu da programcıların yalnızca daha az kod satırı yazması gerektiği anlamına gelir.

Sayfanızda jQuery kullanmaya başlamak için head etiketinin içerisine aşağıdaki gibi bir kod satırı eklemeniz gerekir.

<script src="https://ajax.aspnetcdn.com/ajax/jQuery/jquery-3.2.1.min.js"></script> 

jQuery kullanmanın avantajı

  • Daha az kod satırıyla jQuery kullanarak en yaygın JS eylemlerini kodlayabilirsiniz.
  • Tarayıcı uyumluluğu – çeşitli tarayıcı inceliklerini bilmek zorunda kalmadan tarayıcılar arasında çalışan ve bozulmayan kod yazabilirsiniz.
  • JavaScript’i daha hızlı ve daha kolay yazmanıza olanak tanır.
  • Yaygın tarayıcı hatalarını önler
  • Genellikle karmaşık işlemlerin basitleştirilmesi – Ajax etkileşimleri, animasyon, olay işleme vb. gibi karmaşık işlemler, en iyi kod satırlarıyla jQuery tarafından gerçekleştirilir.
  • jQuery, savaşta test edilmiştir ve çoğu görevi yerine getirmek için hızlı ve en iyi kod satırlarını kullanır.

Query, çoğu uygulama için, özellikle de hızlı geliştirmeye ihtiyaç duyanlar için çok uygundur. jQuery, düzeltmeleri doğrudan kitaplığa ütüleyerek yaygın tarayıcı hatalarıyla ilgilenir. jQuery, dağıtım sırasında geliştiricilerin kabusu olan tarayıcı uyumluluğu sorunlarıyla da ilgilenir. 

JavaScript veya jQuery kullanmak gerçekten ihtiyacınıza ve diğer faktörlere bağlıdır. Web geliştirme projelerinin çoğu jQuery kullanarak mükemmel bir şekilde çalışacaktır. Ancak JavaScript gerektiren küçük bir yüzde olacaktır. 

Javascrıpt’ın jquery’den farkı nedir?

Bu yazının başında belirtildiği gibi soruların cevaplarına bakma zamanı geldi.

jQuery, JavaScript kitaplığından başka bir şey olmadığı için JavaScript’in yerini alamaz. Tüm jQuery kodu JavaScript’tir, ancak jQuery tüm JavaScript kodunu içermez. 

Anlamanız gereken bir şey, bunların iki programlama dili olmadığıdır; bunun yerine, ikisi de JavaScript’tir. jQuery, yalnızca daha az kod satırıyla genel komut dosyası işlevlerini yapmak için optimize edilmiştir.

Bence birinin diğerinden daha iyi olduğunu söyleyemezsiniz. Hangisi ihtiyaçlarımıza daha uygunsa onu kullanmalıyız.

0 0 vote
Puanla
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments