WhatsApp Güvenli Mi? Bunu Nasıl Yapıyor?

Son zamanlarda WhatsApp‘ın yayınladığı politika tüm Dünya tarafından konuşuluyor. Verileriniz ve mesajlarınız WhatsApp tarafından nasıl korunuyor bunun hakkında bir bilginiz var mı? Dünya ve çoğunlukla Türkiye WhatsApp‘ın ne kadar güvenilir olduğunu merak ediyor.

WhatsApp’ın Şifreleme Algoritması

WhatsApp‘taki mesajların tümü uçtan uca şifrelenir. WhatsApp‘taki konuşmalarınızı sadece siz ve konuştuğunuz kişi görebilir. Peki bunu nasıl yapıyor? WhatsApp, mesajların sadece sizin cihazınızdan çözülebileceğinden bahsediyor.

Mesajlar sadece şifrelenmeden önce veya şifreleri çözüldükten sonra okunabilir hale gelir.

WhatsApp Mesajlarınıza Kimler Erişebilir?

WhatsApp mesajlarınıza saldırganlar bile erişemezler. Fakat bunu yapabilmenin bir yolu var. Saldırganlar WhatsApp‘taki mesajlarınıza ve bilgilerinize sadece casus yazılımlar ile erişebilir. Eğer siz bilmediğiniz bir uygulama indirirseniz ve indirdiğiniz uygulamada virüs var ise saldırgan tüm bilgilerinize erişebilir.

WhatsApp Mesaj Yedeklemesi Neden Güvensiz?

WhatsApp’taki konuşmalarınızı bulut yedekleme (Google Drive ve iCloud)yöntemi ile yedeklerseniz mesajlarınız uçtan uca şifrelenemez.

Eğer bir saldırgan bulut hesabınıza girerse tüm konuşmalarınızı görebileceği anlamına geliyor.

Şimdi ki söyleyeceğimi hiç bir yerde görmediğiniz ve size tuhaf gelebilir ama bu bir gerçek. WhatsApp‘taki konuşmalarınızı yedeklemeseniz bile konuştuğunuz kişi yedeklerse onunla konuştuğunuz tüm konuşmalarınız yedeklenir.

WhatsApp, Telegram ve Signal

Sonuçta, bu bir teknoloji ve güvenlik açıkları olabilir. Bizim için önemli olan bu güvenlik açıklarını oldukça kısa sürede giderebilmeleri. WhatsApp büyük şirket olan Facebook‘a aittir. Tabi ki, bu daha güvenli olduğunu açıklamıyor. Hatta baktığımızda Facebook yıllar içerisinde veri ve gizlilik ihlalleri ile karşımıza çıkıyor.

Peki, Telegram veya Signal kullanırsak verilerimiz güvende mi olacak?

Baktığımızda artık çoğu proje açık kaynak kodludur. Açık kaynak kodlu olmalarının avantajı ve dezavantajları mevcuttur. Herkes uygulamayı test edebilir, kodlarına bakabilir ve iyileştirme önerebilirler. Bunun için günümüzde Github oldukça büyük önem taşıyor.

Peki, uzmanlar buna ne cevap verdi?

Dr Barker, “Açık kaynaklı yazılım, daha geniş çapta test edilebilmesi açısından değerlidir, ancak bu daha güvenli olduğu anlamına gelmez” dedi.

“Güvenlik açıkları halen herhangi bir teknoloji ile bulunabilir, bu yüzden cevabı bu değil.”

Diyelim ki başka bir sohbet uygulamasına geçtiniz. Sohbet uygulamasını kullanabilmeniz için sohbet edeceğiniz kişiler gerekiyor. Bu yüzden dolayı onları da davet etmelisiniz ve bu oldukça zor bir durum.

Güvenlik Önlemleri Alınabilir Mi?

Evet. Herkesin bahsettiği güvenlik önemleri büyük önem taşır.

  • Uygulamanızın ve işletim sisteminizin güvenlik güncellemelerini yapın.
  • Her uygulama için farklı bir şifre girin.
  • Saldırgan şifrenize erişse bile iki aşamalı kimlik doğrulamayı etkin hale getirin.
  • Bilmediğiniz uygulamaları indirmeyin.

“Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?”

5 1 vote
Puanla
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments