Web Site Nasıl Kayıt Edilir ve Barındırılır?

“Web sitemi tamamladım ama nasıl paylaşacağım?”

Web sitenizi tamamladınız ve sitenize ziyaretçilerin ulaşabilmesini mi istiyorsunuz?

Bu yazıda aşağıdaki adımları izleyin;

  • Domain ve hosting hakkında bilgi edinin.
  • Müsait bir domain yani alan adı kayıt edin.
  • Bir web hosting yani web site barındırma hizmeti satın alın.
Website Domain VS Website Hosting - WebHike Blogs

Domain ve Hosting Nedir?

İlk olarak bilmen gereken 2 kavram var.

Domain (Alan adı) Nedir?

Herhangi bir ziyaretçinin web sitenize ulaşabilmesi için bağlantı adresi kısmına technoloji.net gibi bir alan adı yazması gerekiyor. Yani ziyaretçilerin web sitenize ulaşabilmesi için alan adı satın almanız gerekiyor.

Hosting (Barındırma Hizmeti) Nedir?

Ziyaretçi bağlantı adresi kısmına web sitenizin alan adını yazdı ve girdi. Ziyaretçi sitenize girdi ama sitede hiç bir şey yok? Çünkü siz sadece bir alan adı satın aldınız. Web sitenizin dosyalarını hiç bir yerde saklamıyorsunuz. İşte, hosting burada devreye giriyor. Ziyaretçi web sitenize girdiğinde index.html gibi dosyaları hosting tarafında saklanılan dosyadan alır ve okur.

Domain (Alan Adı) Nasıl Kayıt Edilir?

Domain yani alan adı kaydı için kendinize bir web site hizmeti sunan firma bulun. Technoloji.net’in web site hizmetini Güzel Hosting sunuyor. Güzel Hosting’den alan adı satın alabilmek için https://www.guzel.net.tr/orderdomain.php adresini ziyaret edin.

Eğer işlemlerinizi Güzel Hosting tarafından gerçekleştirecekseniz ve nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız Güzel Hosting’in sitesini ziyaret edin ve destek talebi oluşturun. Eğer bunu da yapamazsanız Güzel Hosting’in telefon numarasıyla iletişime geçin.

Yapacaklarınızı aşağıdaki görselden takip edin.

Hosting (Barındırma Hizmeti) Nasıl Satın Alınır?

Hosting yani barındırma hizmeti satın alabilmek için kendinize bir web site hizmeti sunan firma bulun. Technoloji.net’in web site hizmetini Güzel Hosting sunuyor. Güzel Hosting’den Linux , Windows veya WordPress hosting satın alın.

Seçtiğiniz paketi tek butonla siparişlerinize ekleyebilirsiniz.

Eğer işlemlerinizi Güzel Hosting tarafından gerçekleştirecekseniz ve nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız Güzel Hosting’in sitesini ziyaret edin ve destek talebi oluşturun. Eğer bunu da yapamazsanız Güzel Hosting’in telefon numarasıyla iletişime geçin.

SONUÇ

Sormak istediğin bir soru varsa yorumda belirtebilirsin. Eğitim yazılarını yazmaktan keyif alıyorum. Eğer eğitim yazılarının devamını istiyorsanız yorum yapmayı, değerlendirmeye katılmayı ve takip etmeyi unutmayın.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sağ kısımda bulunan takip et kısmından bizi takip edebilirsiniz ve yeni yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz.

5 1 vote
Puanla
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments