Model View Controller (MVC) Nedir?

Model-View-Controller, yazılım mühendisliğinde kullanılan bir “mimari desen”dir. Kullanıcıya yüklü miktarda verinin sunulduğu karmaşık uygulamalarda veri ve gösterimin soyutlanması esasına dayanır.

Model View Controller (MVC) Nedir? Neden tercih edilir? MVC neden çok önemlidir? Sorularının yanıtları.

Asp.Net MVC teknolojisi Microsoft tarafından geliştirilmiş bir iskelettir bunun yanı sıra framework olarak da geçer.

Model

Model katmanı genellikle Entity Framework, LLBLGen gibi veri araçlar kullanılarak yaratılır.

Model katmanını şöyle düşünebilirsiniz bir veri tabanınız var o veri tabanı içerisinde nelerin olacağını yazarsınız. Örnek olarak şöyle “DenemeDB” diye bir veri tabanınız var bunun içerisinde ise “Tablolar” diye bir modeliniz olmuş olur. Başka bir örnek ile ise “Tablolar” diye bir modül var bu modül bütün veri tabanı modüllerini yönetmek, ele almak için kullanılır. Bir de “kullanicilar” diye bir modül var ve bu kullanicilar modülünün içerisinde “Kimliği, Adı, Soyadı” vs. yazılır.

View

View sayfada gözükecek kısmı diyebilirim. Örneğin “Index.cshtmlHTML ve CSS kullanılarak yazılabilir ve Model’den gelen verilerde içerisinde kullanılabilir.

Controller

Controller içerisinde genellikle Action yer alır. Bir Controller içerisinde birden fazla Action yer alabilir. Action yeni bir sayfa(View) oluşturmak için kullanılır.

Neden Tercih Edilmeli?

Php ve Javascript’den daha hızlı bir web site projesi geliştirebiliyorsunuz. Eğer büyük bir web siteniz var ve yazılımcı işten ayrıldı veya hastalandı. Yeni yazılımcı MVC yapısının nasıl bir şey olduğunu bildiğinden dolayı direkt olarak o projeyi geliştirebilir ve sürdürülebilirlik devam eder. Bunun gibi artı yönleri çok fazladır. Günümüzde daha çok Asp.Net ve Node JS’de MVC tabanlı projeler görmekteyiz. Fakat PHP’de kullananların sayısı da oldukça yüksektir. Örneğin, PHP’de Laravel MVC tabanlıdır.

4.5 2 votes
Puanla
guest
1 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
2 saat önce

[…] MVC terimin hakkında bilginiz yok sitemizdeki yazıya buradan ulaşabilirsiniz. […]