HEROKU İLE UYGULAMALARINIZI ÜCRETSİZ YAYINLAYIN

Merhaba, bu yazı size Heroku’nun ne olduğunu, neden önemli olduğunu ve nasıl uygulama yayınlandığını öğretecek. Öncelikle aşağıdan Heroku’nun tanımını okuyun ve yazıya devam edin.

Heroku bulut tabanlı platform servisi. 2007’de kurulan Heroku, o dönemde sadece Ruby dilini desteklerken; günümüzde Java, Node.js, Scala, Clojure, Python, PHP ile Go dilleri ve platformlarını desteklemektedir. Heroku, platformlarında işletim sistemi olarak Ubuntu’yu kullanmaktadır.

Heroku Neden Önemlidir?

En basit örneklerinden bir tanesi, normalde Heroku’nun tanımında yer alan dillerle uygulamalar geliştiriyorsunuz ve herkese açık bir şekilde yayınlamak istediğinizde VPS sunucu kiralamanız gerekiyor.

Heroku ile uygulamalarınızı yayına almak istediğinizde ise bu tamamen ücretsiz ve kolay.

Eğer Github’ı seçerseniz kodlarınızın güvenliği tamamen Github üzerinden çünkü Heroku projesi oluşturduğunuzda uygulamanın açık kaynak kaynak kodlarını Github’da bulunan projenizden alıyor ve çalıştırıyor. Heroku uygulamalarınızı barındırabileceğiniz yer olarak Heroku Git ve Dropbox’ı da destekliyor.

Heroku’nun çok fazla özelliği mevcuttur, fakat bunların yanında ücretli paketleri de mevcuttur. Heroku uygulamanıza 30 dakika içerisinde bir istek gelmezse uykuya geçer ve uyanması yaklaşık 30 saniye sürebilir. Bunun için Heroku uygulamanızı 7$’a yükseltip 7/24 aktif tutabilirsiniz.

Heroku İle Nasıl Uygulama Oluşturulur?

İlk olarak https://www.heroku.com/ buradan Heroku’nun sitesine gidin, kayıt olun ve giriş yapın.

Daha sonrasında https://dashboard.heroku.com/apps buradan projelerinizi görebilir ve yeni bir proje oluşturabilirsiniz.

“Create New App” butonu ile uygulama oluşturma ekranına gidiyoruz.

Aşağıdaki gibi “App name” alanını doldurup “Create app” butonuna tıklıyoruz.

Şimdi ise uygulamanızın açık kaynağının nerede olduğunu seçin ve ismini yazın. Örneğin, Github’ı seçerseniz aşağıda Github kütüphanenizde bulunan proje ismini yazın, “Search butonuna tıklayın ve projeyi bulduğunda “Connect” butonuna tıklayın. Aşağıdaki görseli inceleyin.

Eğer her push gönderdiğinizde otomatik barındırmasını ve çalıştırmasını istiyorsanız “Enable Automatic Deploys” butonuna tıklayın ve aktif edin. Daha sonrasında onun aşağısında bulunan “Deploy Branch” butonuna tıklayın ve manuel olarak barındırtın ve uygulamanızı çalıştırtın.

İşlemler bu kadar kolay ve kısa.

5 1 vote
Puanla
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments