Front End – Back End ve Full Stack Developer

Hiç front end, back end ve full stack developer’ın ne olduğunu araştırdınız mı? Eğer yazılımcı veya tasarımcıysanız bu terimleri biliyor olmalısınız. Bu terimler proje geliştirirken, takımla iş birliği yaparken veya iş yaparken karşınıza çıkacaktır. Örneğin, “web sitemizin tasarımı için front end developer arayışı içerisindeyiz” gibi cümleler görürseniz bu bir iş ilanıdır. Fakat ne yapacağınızı bilmiyorsunuz çünkü front end terimini bilmiyorsunuz. Bu yazıda tam olarak bu konu hakkında bilgi edineceksiniz.

Front End

Türkçesi ön uç olarak karşınıza çıkmaktadır. Ziyaretçi web sitesine girdiğinde karşısında gördüğü her şey ön uç geliştiricisi tarafından geliştirilmiştir. Ön uç geliştirici web sitenin tasarımını, etkileşimini ve dinamik yapısını yapan kişidir. Örneğin yazı boyutunun ayarlanmasından tutunda butonun tıklanmasına kadar her şey ön uç geliştirici tarafından geliştirilir. Ziyaretçi sadece ön uç geliştiricinin yaptıklarını görür.

Ön uç geliştirici aşağıdaki diller sayesinde web siteler oluşturur.

  • HTML
  • CSS
  • JavaScript

Back End

Türkçe terimi arka uç olarak karşınıza çıkmaktadır. Arka uç kısacası sahne arkasıdır. Ziyaretçinin görmediği kısımlar arka uç geliştirici sayesinde geliştirilir. Arka uç için örnek verecek olursak kullanıcı kaydı ve veritabanı bağlantısı diyebiliriz. Örneğin, ziyaretçi siteye giriyor ve kayıt formunu dolduruyor ve kayıt ol butonuna basıyor. Ziyaretçi siteye kayıt olurken arka uç kısmını görmez fakat kullanıcının bilgilerini alıp kaydını yapan kısma arka uç denir.

Arka uç geliştiricinin tercih edebileceği dil sayısı çok fazladır. Bunlardan bir kaç tanesine örnek verecek olursak;

  • Node JS
  • PHP
  • Ruby
  • Python
  • Java

Eğer tasarımı şık ve verilerin kaydedileceği bir web sitesi oluşturulacaksa ön uç ve arka uç birlikte çalışırlar. Ön uç web sitesinin tasarımını yaparken arka uç ise sunucu tabanlı kodlar yazarak verileri kaydedebilir.

Full Stack

Türkçe terimi ise tam yığın olarak karşınıza çıkmaktadır. Tam yığın geliştirici hem ön uç hem de arka uç kısmı geliştiren kişiye denir. Ziyaretçi siteye girdiğinde gördüğü kısmı ve sunucu tarafında verilerin kaydedildiği kısmı tam yığın geliştirici tek başına yapabilir. Eğer bir tam yığın geliştiriciyseniz bu çok iyi çünkü tek başınıza yani kimseye muhtaç olmadan 0’dan proje geliştirebilirsiniz. Tam yığın geliştirici hem ön uç tarafı hem de arka uç tarafı geliştirdiğinden dolayı projeyi dinamikleştirirken işi kısa sürede ve kolay bir şekilde tamamlayacaktır. Çünkü yazdığı kodları kendisi biliyor ve projeye ekleyeceği bir şey varsa kısa sürede ekleyebilir.

Tam yığın geliştiricinin projeyi kodlarken tercih ettiği diller ön uç ve arka uç geliştiricilerin tercih ettiği dillerdir.

5 1 vote
Puanla
guest
1 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
5 saat önce

[…] Frontend, backend ve full stack developer’ı bilmiyorsanız sitemizdeki yazıya buradan ulaşabilirsiniz. […]