API Versiyonlama

Dikkat halka açık veya müşterilerinize api hizmeti sunuyorsanız ve versiyonlama yapmadıysanız tüm müşterilerinizi kaçırabilirsiniz.

API hakkında bilginiz yoksa API ve Güvenlik yazısına buradan gidebilirsiniz.

Eğer halka açık veya müşterilerinize api hizmeti sunuyorsanız müşterileriniz api versiyonlarına dikkat eder. Eğer api versiyonu yoksa çoğu yazılımcı kullanmaz. Bunun en başında güncellemeler ve yenilikler gelir.

Örneğin, bilgisayarınıza veya telefonunuza güncelleme geldiğinde güncelleme versiyonu ve onu indirmenizi söyler. Eğer bilgisayar veya telefonlarınızda versiyon olmasaydı gelen güncellemeler direkt olarak yapılacaktı.

Bu yüzden dolayı api hizmeti sunuyorsanız illaki güncelleme ve yenilikler ekleyeceksiniz. Müşterileriniz direkt olarak yeni gelen güncellemelerden haberdar olamayabilir veya kodlarını güncellemek istemezler. Çünkü siz güncelleme gönderdiğiniz ve versiyonlama yapmadığınızdan dolayı müşterileriniz api hizmetinizden yararlanamayacaktır. Eğer api hizmetinizi kullanacaksa kodlarını güncellemelidir ve bu çok kötü bir şey. Çünkü müşterinin sitesi çökmüş durumda olabilir.

Bu yüzden dolayı bir api hizmeti sunuyorsanız ve yenilikler ekleyecekseniz api versiyonlama yapıp bunu müşterilerinize belirtmelisiniz. API versiyonlama hakkında bir sözleşme bile mevcut.

Eğer api versiyonlama kullansaydınız müşterileriniz yeni gelen güncellemeleri daha sonrasında yapabilir ve eski versiyonu kullanmaya devam edebilirdi. Böylece müşterileriniz yeni versiyonu kendisine entegre ederken sitesi çalışıyor olacaktı.

API Versiyonlama Kullanımı

API hizmetinizi versiyonlamak için bağlantı adresinde(URL) veya başlıkta(Header) versiyon sistemi istemelisiniz.

https://www.example.com/v1/register

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi müşteriler kullanmak istediği api versiyonunu belirtebilir ve ona göre işlemler gerçekleştirebilir. API versiyonları genelde bağlantı adresinde(URL) belirtilir.

Kimler API Versiyonlama Yapıyor

En başta olmak üzere büyük şirketler api versiyonlama yapmak zorundadır.

  • Google
  • Facebook
  • Instagram
  • Discord

Bu tarz büyük şirketler api hizmeti sunmakta ve versiyon sistemini de kullanmakta.

4.2 5 votes
Puanla
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments